Přeskočit na hlavní obsah

Víte, proč pít čaj s citrónem a jíst kyselá jídla?

Koncentrace cukru v krvi naši předci dokázali řešit zcela nenásilnou a přirozenou formou. Jídla, která konzumovali, většinou obohatili o nějakou surovinu, která vyrovnávala ph. Vědci tuto skutečnost prozkoumali i výzkumem.

Byla provedena randomizovaná zkřížená studie se stejnými porcemi chleba (100 g) a 250 ml vody, černého čaje nebo citronové šťávy. Koncentrace glukózy v kapilární krvi byly sledovány po dobu 180 minut metodou vpichu do prstu. O 3 hodiny později byl hodnocen příjem energie ad libitum.

Výsledky: Čaj neměl žádný vliv na glykemickou odpověď. Citronová šťáva významně snížila průměrný vrchol koncentrace glukózy v krvi o 30 % a oddálila jej o více než 35 minut. Žádný z testovaných nápojů neměl vliv na příjem energie ad libitum.

Závěr: Tyto výsledky jsou v souladu s předchozími studiemi in vitro, které ukazují, že snížení pH jídla může zpomalit trávení škrobu prostřednictvím předčasné inhibice slinné α-amylázy. Kromě toho byl účinek citronové šťávy podobný tomu, který byl opakovaně pozorován u octa a dalších kyselých potravin. Zařazení kyselých nápojů nebo potravin do škrobnatých jídel se tak jeví jako jednoduchá a účinná strategie ke snížení jejich glykemického dopadu. 

V každém jídle doporučuji poctivou porci zeleniny a tu vždy pokapat i citronovou šťávou. Zkratkou je popíjení vody s nějakými citrusy.

 





Nežádoucí účinky léčiv