Přeskočit na hlavní obsah

Proč nebrat statiny a léky na krevní tlak

Vysoký krevní tlak (hypertenze) se vyskytuje stále častěji a v každém desetiletí je diagnostikován u stále většího počtu lidí. Je to proto, že hranice „vysokého“ krevního tlaku se stále snižuje – přestože neexistují žádné důkazy o tom, že by tyto hodnoty snižovaly počet úmrtí. Nadměrně nízký krevní tlak představuje významné riziko. Stejně tak mnoho léků na krevní tlak má běžné a významné nežádoucí účinky, které lékaři často nepoznají.

Lékařské mýty a marketing

Když se začtete do lékařských mýtů, často zjistíte, že mnohá dogmata, která jsou základem oblíbeného léku, jsou ve skutečnosti prodejní slogany vytvořené marketingovou společností. Například statiny snižující hladinu cholesterolu jsou hojně předepisovány navzdory tomu, že snižování cholesterolu nezabraňuje srdečním onemocněním (ve skutečnosti vás cholesterol chrání, takže když je nízký, spíše zemřete), statiny nezabraňují smrti a tyto léky poškozují 20 % uživatelů (často vážně).

Vzhledem k tomu, že velký statinový podvod vážně poškodil tolik lidí, začalo proti němu vystupovat stále více osobností, například komik Jimmy Dore a Robert F. Kennedy Jr. Statiny bohužel nejsou jediným masově předepisovaným lékem, který je prodáván na základě klamavých předpokladů a často zhoršuje problém, který „léčí“.

Příklady mylných lékařských postupů

  • Chemická nerovnováha: Nízká hladina serotoninu nebyla nikdy spojena s depresí (u pacientů, kteří spáchali sebevraždu, byla zjištěna zvýšená hladina serotoninu v mozku).
  • Kyselý reflux: Je způsoben příliš malým množstvím kyseliny v žaludku, přestože se často uvádí opak.
  • Pilulky na spaní: Jsou ve skutečnosti sedativa, která blokují regenerační fázi spánkového cyklu.

Vysoký krevní tlak a jeho důsledky

Vysoký krevní tlak je příznakem, nikoli příčinou poškození tepen. Neexistují žádné důkazy o tom, že agresivní snižování krevního tlaku zachraňuje životy. Nadměrné snížení krevního tlaku snižuje průtok krve do částí těla, které bez dostatečného průtoku krve nemohou fungovat. Například léky na krevní tlak zvyšují riziko onemocnění ledvin a náhlé omdlení (z nedostatečného průtoku krve mozkem) je jedním z nejčastějších nežádoucích účinků léků na krevní tlak.

Výzkumy a studie

Dvojitě zaslepená studie 42 418 subjektů z roku 2007 zjistila, že při použití dvou různých typů léků na krevní tlak nebyl zjištěn žádný rozdíl v jejich účinku na krevní tlak, ale zároveň se zjistilo, že míra prevence srdečního selhání se liší o 18 % až 80 % v závislosti na léku. V roce 2007 byla provedena významná izraelská studie, která zjistila, že vysazení průměrně 2,8 léků na jednoho staršího pacienta snížilo jejich jednoroční úmrtnost ze 45 % na 21 % a míru hospitalizace z 30 % na 11,8 %.

Nízký krevní tlak a jeho rizika

Nízký krevní tlak je také příčinou mnoha dalších závažných onemocnění, zejména v orgánech, které jsou na ztrátu krevního průtoku nejcitlivější. Nízký krevní tlak je například silně spojen s poklesem kognitivních funkcí (protože mozek potřebuje ke své činnosti dostatek krve). Stejně tak se snížením krevního tlaku začnou mít potíže ledviny, které ke své funkci potřebují dostatečný průtok krve.





Nežádoucí účinky léčiv