Vědci se proto rozhodli podívat na to, zda opravdu účinkuje a nakolik je v tomto směru přínosný. A aby to bylo zajímavější, srovnali jeho účinky s volně prodejnými léky. K čemu došli?
V roce 2004 vědci zjistili, že dva u dětí běžně užívané volně prodejné léky proti kašli a nachlazení (s obsahem dextromethorfanu a difenhydraminu) nepůsobily o nic lépe než obyčejné placebo. Přitom oba léky měly vedlejší účinky, včetně ospalosti a naopak potíží se spánkem.
O tři roky později navázal stejný vědecký tým na tento výzkum a srovnal dextrometorfan, med a nepoužití žádného prostředku na tlumení nočního kašle u sto třiceti dětí. Podle záznamů rodičů fungoval nejlépe med, který snížil frekvenci i závažnost záchvatů kašle a pomohl ke zlepšení spánku.
Další výzkum u dětí ukázal podobné výsledky, a to včetně studie z roku 2012. V jednu noc děti nedostaly žádný přípravek, během druhé noci med nebo placebo, v tomto případě šlo o datlovou melasu. Ti, kteří dostali medové produkty, vykázali větší zlepšení.
Z těchto výzkumu vyplývá, že med pravděpodobně skutečně pomáhá snižovat příznaky kašle a zlepšuje noční spánek u dětí.
Med je obzvláště dobrou alternativou k předepisování antibiotik, napsali vědci. Podle nich je většina infekcí dýchacích cest způsobena viry, a antibiotiky se tak nic nevyřeší. Předchozí výzkumy také zjistily, že neexistují žádné velké důkazy o tom, že volně prodejné léky proti kašli fungují u dospělých lidí.
Jedna ze studií proběhla v Íránu, kde experti porovnávali účinky kávy s medem s působením steroidů a expektoransem (prostředek určený k ulehčení vykašlávání) a guaifenesinem u dospělých s kašlem, přetrvávajícím déle než tři týdny po infekci dýchacích cest. Ukázalo se, že frekvenci kašle nejvíce snížila káva s medem.
Další studie zjistila, že pacienti s bolestmi v krku se cítili lépe, pokud jim k tradiční léčbě byl přidán med.
Proč med funguje lépe než léky?
Jednou z nezodpovězených otázek zůstává, proč med může zmírnit příznaky nachlazení více než mnohé volně dostupné léky.
Podle vědců existuje možnost, že antimikrobiální přísady v medu přímo bojují s patogenem, způsobujícím nachlazení. Dalším důvodem může být fakt, že med je viskózní a obaluje a uklidňuje podrážděné hrdlo.
Med je také stejně jako většina sirupů proti kašli sladký a část mozku, která tento vjem zpracovává, se nachází poblíž té části, která reguluje kašel, takže může dojít k určité interakci nervů nebo neurotransmiterů, které ovlivňují kašel, v reakci na sladkou příchuť. Sladké věci rovněž způsobují zvýšenou tvorbu slin, které pomáhají ředit hlen. Roli mohou hrát i antioxidanty.