Přeskočit na hlavní obsah

Jak získat z potravin železo, zinek a další stopové prvky?

Vedle minerálních látek a vitamínů potřebuje lidské tělo pro svoji správnou funkci rovněž stopové prvky. Obsahuje jich jen malé množství, přesto jejich nedostatek nebo nadbytek způsobuje zdravotní problémy. Tělo si je nedokáže vytvořit samo, musí je dostávat prostřednictvím stravy – ve stopových množstvích. Pokud jich máme nedostatek, lze je doplnit stravou. 
Železo - je důležité pro krvetvorbu, okysličování, fungování imunity, hojení ran, růst i reprodukci. Již při poměrně mírném nedostatku tohoto prvku může dojít nejen k narušení krvetvorby, ale i k poruchám imunity, vstřebávání vitamínu C, poruše funkce některých enzymových systémů aj. Nedostatek železa se projevuje sníženou tělesnou i duševní výkonností, anémií, sníženou imunitou, rýhovanými a lomivými nehty, vypadáváním vlasů, afty či suchou svědící kůží.

Nejvýhodnější zdroje železa jsou: maso, ryby, vnitřnosti, vejce, luštěniny, obiloviny, ořechy, ovoce, zelenina. Vstřebávání železa zlepšuje vitamín C, proto je důležitý dostatek ovoce a zeleniny. 

Zvýšená potřeba železa je u těhotných, během kojení a jedinců s oslabenou imunitou.

Zinek - má značný význam pro své zastoupení v různých enzymových systémech, uplatňuje se v procesech růstu a obměny tkání, příkladem je jeho funkce při pohlavním vývoji u chlapců a při hojení zlomenin kostí. Ovlivňuje imunitu, plodnost, kvalitu vlasů, nehtů i pokožky, působí jako antioxidant. Jeho nedostatek způsobuje poruchy růstu, změny chuti a čichu, vypadávání vlasů, šeroslepost, průjmy, poruchy imunitní funkce, zhoršené hojení ran a zvýšení hladiny krevního cukru. 

Zinek onejvíce obsahují vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, ovesné vločky, ořechy, semínka (dýňová) .

Zvýšená potřebu zinku potřebují těhotné a kojící ženy a osoby s oslabenou imunitou. Deficit zinku mají lidé se sklony k alkoholismu, mentální anorexii, nemocní s chronickými střevními záněty a stavy po odstranění části střeva a  také lidé s jaterní cirhózou.

Selen - je antioxidant, ovlivňuje například imunitu, plodnost nebo činnost štítné žlázy. Selen obsahují obiloviny (ovesné vločky), ořechy (para) a semena, zelenina (brokolice, zelí), maso, vejce.

Zvýšená potřeba selenu může nastat při oslabené imunitě, stresu či u kuřáků. 

Jod - je důležitý pro činnost štítné žlázy, ovlivňuje rozvoj mozku. Nedostatek jodu se projevuje zejména zbytněním štítné žlázy a poruchou její funkce. 

Nejvýhodnější zdroje jodu jsou mořské ryby a jejich produkty, jodizovaná sůl a minerální vody. Doporučený denní příjem soli je 5 gramů denně, což obsahuje 125 µg jodu. Potřebný denní příjem jodu je 150 µg. Vzhledem k tomu nemíváme obvykle nedostatek jodu, protože jej přijmeme v soli. 

Zvýšená potřeba jodu je zpravidla u těhotných a kojících žen. 

Měď - je antioxidant, který ovlivňuje krvetvorbu, imunitu, stav vlasů, nehtů, pokožky i kostí. Nedostatek mědi má rizikové účinky na srdeční převodní systém, vyvolává výrazné zvýšení endogenní tvorby cholesterolu a značně narušuje antioxidační ochranu organismu. 

Nejvýhodnější zdroje jsou játra, ryby, obiloviny (ovesné vločky), luštěniny, ořechy a semínka, káva, čaj. Zvýšená potřeba mědi se může týkat osob s oslabenou imunitou.

Chrom - má vliv na metabolismus hlavních živin, imunitu i tvorbu inzulinu. Funkce chromu spočívá zejména v jeho zastoupení v glukózotolerančním faktoru, který snižuje riziko vzniku diabetu (především II. typu) a podporuje funkci inzulinu. 

Nejvýhodnější zdroje maso, játra, vejce, obiloviny (ovesné vločky), zelenina (rajčata), houby, kakao
Zvýšená potřeba chromu  nastává například u diabetiků či osob s poruchami imunity. 

Fluor - je velmi významný pro naše zuby. Nejvýhodnější zdroje přírodní minerální vody
pitná voda (v různé míře podle složení).  Zvýšená potřeba fluoru nastává v případě zubních kazů.

Pokud víte, že stravou nezvládáte dodat tělu vše potřebné, doporučuji dlouhodběji užívat dezintegrovanou chlorelu, která tyto stopové prvky má všechny pohromadě.






Nežádoucí účinky léčiv